Neden Kreşe Başladık

Vuslat'ın doğumundan onunla oynayabileceğim bütün oyunları tükettiğimiz ve tükendiğim 2,5 yıl sonunda farklı arayışlara girdik. Yaşı küçük olduğu ve bende çalışmadığım için kreşe vs göndermek hiç ihtimalimde yoktu önceleri. Baktım olmuyor, yetemiyorum ona, bari bazı günler gönderebileceğim bir ortam ayarlayım diye düşündüm ve internetten çevremizde bulunan kreşleri araştırdım. Derken birtanesiyle telefonda görüştüm bana gün ücreti ödeyerek istediğim zaman dilimlerinde bırakabileceğimi söylediler. Tabi o zaman hiç ihtiyaç duymadığım için kreşler konusunda bir bilgim de yoktu. Nasıl şartlar aramalıyım, ne sormalıyım, ne gözlemlemeliyim aklıma bile gelmedi. Neyse, adresi aldım ve biz Vuslat'la düştük yollara. Ben sağda solda kreşin yerini sorup soruştururken bir tane bayan orası benim yolumun üzeri beraber gidelim dedi. Bide üstüne kimde duysam o dediğiniz kreşi tavsiye ediyor herkes çok memmun bizim bi tanıdık da gönderiyor çocuğunu diye anlattıkça bayağ iyi hissettirdi.
 
Konuşa konuşa ilerlerken işte şu sağda diye gösterdiği yöne baktığımda onun benim internette bulduğum harıl harıl aradığım yer olmadığını gördüm. Onu bırak benim söylediğim kreşle isim benzerliği bile taşımıyordu. Vardır bir hayır önüne kadar gelmişken bi içeri gireyim dedim. Çok tatlı bir bayanla çok tatlı bir sohbet sonrasında Vuslat'ı haftanın her günü  yarım gün şeklinde kreşe gönderme sonucuna vardık. Kreş sorumlumuz kendi belirlediğimiz zaman dilimlerinde değil de bir düzen içerisinde kreşe göndermemizin hem çocuğa kreşi benimsemesi hem de diğer çocuklarla kaynaşıp arkadaşlık kurmasında destekleyici olacağını söyledi. Kahvaltıyı evde yapacak, kreşte spordu, oyundu, masaldı gibi basit etkinliklere katılıp öğle yemeğini yedikten sonra alacaktım onu. Daha öncede söylediğim gibi bu hiç planlamadığımız bir durum olduğu için eşimle, "Nasıl olur, Vuslat bu durumdan nasıl etkilenir?" diye bir süre düşündük. Kafamızı karıştıran bir ayrıntı da kreşte 4,5 ve 6 yaş sınıfları vardı ve Vuslat O sene 3 yaşına girecekti. Dolayısıyla diğerlerinden 1 yaş küçük olacakı. Bu süreçte tekrar kreşle görüştük derken denemeye karar verdik.
 
O zamanlar Vuslat'ı kreşe bebek arabasında ve altı sarılı şekilde götürüyordum. Tüm anneler babalar yedek kıyafet koyarken ben arasına bir de bebek bezi ekliyordum. 4 yaş sınıfının 2,5 yaşındaki en küçük üyesi Vuslat sınıf (abilerinin ablalarının:)))arkadaşlarının "bebeeek bebeeek!" söylemleriyle bir haftada bezi bıraktı. Bir sonraki yıl 4 yaşını dolduracak olan Vuslat bu defa kendi yaşıtlarıyla beraber yine 4 yaş sınıfındaydı. Geçen yıl 5 yaş ve bu yıl da eylülde tam 65 aylık olması sebebiyle okula gönderelim mi göndermeyelim mi gel gitleri sonucu kreşe devam kararı alıp 6 yaş sınıfına kaydettirdik.